wszyscy_uczestnicy

gramy

Gramy!

W dniach 22-23 listopada odbył się szósty oficjalny turniej EMA w Polsce, Scarlet Dragon Tournament. Turniej ten kontynuuje tradycję organizowania ogólnopolskich turniejów, zapoczątkowaną przez studentów japonistyki UW w latach 80. XX wieku, a reaktywowaną w 2009 roku przez Polską Ligę Mahjonga. Scarlet Dragon Tournament uczcił 90. rocznicę pojawienia się mahjonga w Polsce (22.11.1924 r.). Podczas ceremonii rozpoczęcia Dominik Kolenda przedstawił pierwszą wzmiankę o mahjongu w Polsce, znalezioną w czasopiśmie „Świat” z 1924 roku – znajdującą się na pierwszej stronie reklamę zestawu do gry.

W turnieju uczestniczyło 32 graczy, w tym aż 13 z zagranicy: sześcioro Duńczyków, dwóch Słowaków, dwóch Brytyjczyków, jedna Rosjanka, jeden Francuz oraz jeden Finlandczyk. Jest to rekordowa liczba obcokrajowców uczestniczących w Polskim turnieju, co świadczy o tym, że Polska zdobywa coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej.

chado

Spotkanie herbaciane

Turniej składał się z 6 hanchanów, po 3 na każdy dzień. W sobotę, po zakończeniu rozgrywek, miała miejsce ceremonia parzenia (i picia) herbaty (czy jak to wolą określać sami „ludzie herbaty” – spotkanie herbaciane), przeprowadzona przez stowarzyszenie Urasenke.

Yakuman

Yakuman

Turniej przebiegł bez problemów, w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Przez większość czasu uczestnicy grali w skupieniu, prowadzili też jednak towarzyskie rozmowy. Gra na większości stołów prezentowała się na bardzo wysokim poziomie, a to, że większość graczy orientowała się w stylu gry swoich przeciwników (których mieli już okazję spotkać na innych turniejach), sprawiało, że dochodziło do bardzo wyrównanych pojedynków. Zdarzały się też sytuacje pechowe, jak podrzucanie się pod podwójne rony, oraz szczęśliwe, jak yakuman złożony przez Dominika Jarno (kokushimusō w ostatnim hanchanie).

Nad przebiegiem turnieju czuwało aż czterech certyfikowanych przez EMA sędziów (biorących udział w turnieju również jako gracze), których pomoc okazała się potrzebna tylko raz, co świadczy o tym, że gracze nie popełniają wielu błędów i sami wiedzą, jak je rozwiązywać. Może się to zmienić, jeśli wejdą w życie nowe zasady EMA, nad którymi obecnie pracuje specjalna komisja.

zwyciezcy

Zwycięzcy

Ostatecznie w turnieju zwyciężyła Rosjanka, Oxana Vyshivannaya, z wynikiem aż 50 tysięcy punktów przewagi nad graczem z drugiego miejsca, Dominikiem Jarno. Na trzeciej pozycji uplasowała się Dunka brazylijskiego pochodzenia, Isabel Bahiano Steenholm, a zaraz za nią, na miejscu czwartym – jej rodak, Jesper Nøhr. Tradycyjnie przyznano nagrodę pocieszenia dla gracza, który zajął ostatnie miejsce – ręczniczek na otarcie łez powędrował do Natalii Gonery, która w turnieju PLM uczestniczyła po raz pierwszy.

Scarlet Dragon Tournament został zorganizowany przez Polską Ligę Mahjonga przy współpracy z Japonistycznym Kołem Naukowym „Maru”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce w ramach „Roku Wymiany V4+Japonia 2014”, oraz patronatem „Świata Gier Planszowych”, Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Centrum Promocji Kultury Praga-Południe (które użyczyło sali do przeprowadzenia turnieju). Sponsorami wydarzenia, którzy ufundowali nagrody rzeczowe, byli Samorząd Studentów UW oraz Miohi.

Autor: Szymon Lasota, redakcja językowa: Justyna Kruczek

Zapraszamy do obejrzenia galerii (oraz ta sama, ale z możliwością komentowania i tagowania na facebooku).

3 Responses to Relacja z turnieju Scarlet Dragon Tournament

Dodaj komentarz

Język strony

European Mahjong Association